Krzesła do jadalni – jak wybrać odpowiednie?

Krzesła do jadalni – jak wybrać odpowiednie?

Niezależnie od tego, czy jest połączona z kuchnią, czy znajduje się w osobnym pomieszczeniu, w każdym domu jadalnia jest jednym z najważniejszych miejsc. To tutaj często odpoczywamy z kubkiem herbaty i gazetą, tutaj spotykamy się z przyjaciółmi przy filiżance kawy, wreszcie – tutaj właśnie każdego dnia oddajemy się wspólnym, rodzinnym posiłkom. Nic więc dziwnego, że jadalni zawsze chcemy się czuć komfortowo i wygodnie.

Kluczem do dobrego samopoczucia w jadalni są oczywiście krzesła. Powinny one nie tylko dobrze komponować się z wystrojem wnętrza i pasować do stołu, ale także mieć wygodne siedziska i oparcia. Jak zatem wybrać odpowiednie krzesła do jadalni? Odpowiadamy.

Podstawa, czyli dopasowanie krzeseł do wystroju wnętrza

Chcemy tego czy nie, pierwsze, na co zwraca się uwagę po wejściu do każdego pomieszczenia, jest to, czy wszystkie meble i elementy wystroju dobrze się ze sobą komponują. Uwierz nam, wszelkie estetyczne zgrzyty będą rzucały się w oczy, dlatego dobrze jest dobrać krzesła do wystroju pomieszczenia.

Podstawą jest zatem dopasowanie krzeseł do wystroju jadalni. Ponadto, panujący w pomieszczeniu styl w pewien sposób narzuca także to, z jakiego materiału powinny być wykonane krzesła do jadalni. Nie jest to oczywiście reguła, ale warto mieć świadomość tego, że stołki wykonane z metalu lub innego tworzywa sztucznego lepiej będą wyglądały we wnętrzach nieco bardziej modernistycznych, takich jak minimalistyczny czy nowoczesny. Drewniane krzesła do jadalni sprawdzą się natomiast w pomieszczeniach skandynawskich, loftowych czy tradycyjnych.

Tutaj też jednak sprawa nie jest tak oczywista: w jadalniach klasycznych lepiej będą wyglądały masywne krzesła z ciemnego drewna w obiciu, natomiast styl skandynawski kojarzy się raczej z łagodnymi odcieniami, jasnym drewnem i bardziej finezyjnymi formami. Pamiętaj też, że inne krzesła sprawdzą się w niewielkiej jadalni, a inne w przestrzennym pomieszczeniu. Na ciemne modele mogą sobie pozwolić osoby, które do zagospodarowania mają duże wnętrze. Do małych jadalni lepiej kupić jasne siedziska, które optycznie będą powiększały przestrzeń.

Krzesła do jadalni a stół

Oczywiste jest, że krzesła do jadalni powinny nie tylko być estetyczne i dobrze dobrane do wystroju wnętrza, ale również funkcjonalne. Przede wszystkim powinny być odpowiednio dobrane do stołu pod kątem wysokości i budowy.

Co mamy na myśli? Kupując krzesła do jadalni musisz zwrócić uwagę na ich konstrukcję – zwłaszcza jeśli urządzasz jadalnię w bardziej współczesnym stylu. Producenci często oferują modele, których siedziska, nogi i podstawy przybierają różne formy – jeśli nie przyjrzysz się, jak korespondują one z kształtem wybranego lub posiadanego stołu, może okazać się, że utrudnione będzie komfortowe siedzenie przy stole lub nie będzie można wsunąć pod blat wszystkich krzeseł. Nie jesteśmy przeciwnikami oryginalnych i autorskich rozwiązań, jednak jeśli masz wątpliwości, czy krzesła do jadalni będą dobrze pasowały do stołu, lepszym rozwiązaniem może być kupno krzeseł dedykowanych do konkretnego stołu.

W tym miejscu należy poruszyć jeszcze jeden istotny aspekt. Krzesła muszą być dopasowane do blatu pod kątem wysokości. Oczywiście, producenci najczęściej stosują uniwersalne parametry, niemniej może się zdarzyć, że w przestrzeni między blatem a siedziskiem nie będzie wystarczająco dużo miejsca na nogi, lub blat będzie na zbyt dużej wysokości dla osób siedzących przy stole. Kupując krzesła do jadalni, zawsze dokładnie zapoznaj się z ich wymiarami.

Jak zadbać o wygodę i zdrowie?

Bardzo istotnym czynnikiem dotyczącym krzeseł do jadalni jest również wygoda. Poniekąd jest to oczywiście związane z dopasowaniem siedzisk do stołu, ale warto też skupić się na samych krzesłach.

Nietrudno zauważyć, że poszczególne krzesła różnią się między sobą kształtem – inaczej wyglądają krzesła skandynawskie i loftowe, a inaczej klasyczne. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzasz pomieszczenie, zadbaj o to, by konstrukcja krzesła gwarantowała zdrowe i wygodne użytkowanie go. Oparcie powinno być ustawione pod takim kątem, by podczas korzystania z niego kręgosłup znajdował się w dobrej pozycji.

To samo dotyczy siedziska. Pamiętaj, że siedzisko ma duże znaczenie dla Twojej wygody i zdrowia. Zbyt płytkie i twarde będzie po prostu niezbyt komfortowe, natomiast zbyt głębokie może doprowadzić do bólów pleców i wad kręgosłupa. Najlepszym rozwiązaniem będą krzesła do jadalni z wygodnymi obiciami na siedziskach i oparciach. Alternatywą przy krzesłach metalowych lub prostych drewnianych mogą być poduszki.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Aspektów, które należy wziąć pod uwagę wybierając krzesła do jadalni, jest oczywiście więcej. Pamiętaj też o tym, że niektóre siedziska są trudniejsze w utrzymaniu w czystości niż inne. Dużo łatwiej jest na przykład zdjąć z siedziska poduszki i włożyć je do pralki niż wyczyścić krzesło tapicerowane, na które został wylany sok lub kawa. Nie powinien to być oczywiście argument decydujący przy wyborze mebli, ale warto wziąć go pod uwagę, zwłaszcza jeśli w domu znajdując się małe dzieci.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl