Jak wybrać blat do stołu do jadalni?

Jak wybrać blat do stołu do jadalni?

Jadalnia to – obok salonu i sypialni – jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Każdego dnia spędzamy tam sporo czasu, najczęściej w towarzystwie najbliższej rodziny, krewnych i przyjaciół. Nic zatem dziwnego, że zawsze chcemy się czuć tam komfortowo. I nie chodzi tu tylko o wygodę fizyczną, ale również komfort psychiczny. Wszystkie znajdujące się w jadalni meble powinny zatem być odpowiednio dobrane zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i estetyki.

Najważniejszym meblem w każdej jadalni jest oczywiście stół. To przy nim spędzamy rodzinne uroczystości, spotykamy się ze znajomymi przy kawie i oddajemy się posiłkom w gronie najbliższych. W tym artykule omawiamy, jak wybrać blat do stołu do jadalni.

Klasyka – blat drewniany

Blat drewniany do stołu do jadalni to bez wątpienia najpopularniejsze rozwiązanie, które stosowane jest już od stuleci. Być może niektóre osoby są nieco zaskoczone tym, że mimo ciągle zmieniających się trendów takie modele nieustannie cieszą się dużą popularnością – rozwiązanie tej zagadki jest jednak bardzo proste.

Blaty drewniane to po prostu rozwiązanie bardzo uniwersalne. Stół drewniany zawsze kojarzy się z naturalnością i ponadczasową klasyką, a są to cechy pożądane w każdym wnętrzu, niezależnie od tego czy mówimy o jadalni urządzonej w stylu skandynawskim, loftowym, minimalistycznym czy klasycznym. Nie oznacza to jednak, że wszystkie drewniane stoły są do siebie podobne – drewniane stoły mogą być proste, finezyjne, minimalistyczne, jasne lub ciemne… wszystko zależy od rodzaju użytego drewna, przyjętego stylu i sposobu obróbki.

Zalety i wady drewnianego blatu w jadalni

Największą zaletą drewnianego blatu jest to, o czym wspomnieliśmy już wcześniej – drewno to materiał, który pięknie będzie wyglądał w każdym wnętrzu. W klasycznych, przestrzennych, zdobionych jadalnie fantastycznie będą wyglądały masywne blaty dębowe, natomiast w jadalniach w stylu skandynawskim można użyć blatu sosnowego lub świerkowego. Innymi atutami drewnianych blatów są też naturalność oraz długa żywotność. Wykonane z tego naturalnego materiału stołu mogą z powodzeniem posłużyć przez wiele lat, nie tracąc przy tym na aktualności.

Drewniane blaty do jadalni mają też jednak swoje wady. Jeśli chcesz się cieszyć pięknym stołem przez długi czas, często musisz liczyć się z koniecznością specjalnej pielęgnacji i konserwacji. Ponadto, na naturalnych powierzchniach mocno rzucają się w oczy wszelkie odkształcenia czy zarysowania.

Inne materiały na blat do stołu do jadalni?

Stoły drewniane są z reguły dość drogie. Alternatywą dla nich mogą być blaty wykonane z materiałów drewnopochodnych, takich jak laminaty oraz płyty MDF. Nie gwarantują one tak wysokiej jakości jak naturalny materiał, ale również mają swoje zalety. Przede wszystkim zapewniają estetykę zbliżoną do drewna. Warto zauważyć, że blaty z laminatu i płyty MDF są też stosunkowo tanie, łatwe w pielęgnacji i wykazują dużą odporność na zarysowania, ścieranie czy wilgoć. Sprawdzą się one w jadalniach urządzonych w stylu skandynawskim i loftowym, gdzie dużą rolę odgrywają naturalne odcienie i współczesny design.

Czasem można spotkać się również z blatami szklanymi lub metalowymi. Z tymi rozwiązaniami trzeba jednak uważać – szklane i metalowe blaty do stołu do jadalni przeznaczone są niemal wyłącznie do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym, futurystycznym lub industrialnym. Należy też mieć na uwadze fakt, że szkło jest materiałem bardzo podatnym na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne – dlatego zawsze na stole należy stosować specjalne podkładki.

Czy kształt blatu jest ważny?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – oczywiście że tak. Najpowszechniejsze blaty do stołu do jadalni mają kształt prostokąta. Przy takich stołach najczęściej komfortowo może siedzieć od czterech do ośmiu osób, a w przypadku znanych nam wszystkim stołów z rozkładanym blatem – jeszcze więcej. Rzeczywiście, można przyjąć, że w dużych salonach w domach jednorodzinnych, w których często dochodzi do spotkań ze znajomymi i krewnymi, najlepiej sprawdzą się tego typu podłużne blaty. W mieszkaniach oraz domach wyposażonych w mniejsze jadalnie warto jednak rozważyć alternatywy.

Wielkość i kształt blatu do stołu do jadalni powinny być uzależnione od kilku czynników. Najważniejsze z nich to wielkość i kształt pomieszczenia, liczba domowników oraz częstotliwość, z jaką przyjmujesz gości. W niewielkich jadalniach w mieszkaniach dość uniwersalnym rozwiązaniem są okrągłe blaty, które swobodnie można ustawić zarówno na środku pomieszczenia, jak i przy ścianie. Ponadto, stoły okrągłe – w przeciwieństwie do modeli prostokątnych lub ośmiokątnych – nie narzucają ile osób może przy nich usiąść. W przypadku blatów kwadratowych, prostokątnych czy ośmiokątnych, siedzenie na rogu jest bardzo niekomfortowe. Przy stole okrągłym wygodnie będzie się natomiast siedziało zarówno trzem, jak i pięciu osobom.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Kupując stół do jadalni, zwróć uwagę także na to, by blat był położony na odpowiedniej wysokości względem krzesła. Producenci starają się zazwyczaj stosować uniwersalne wymiaru, niemniej mogą zdarzyć się pewne odchylenia w jedną lub drugą stronę. Dlatego zawsze dokładnie zapoznaj się z wymiarami poszczególnych mebli, a jeśli masz wątpliwości, czy krzesła będą pasowały do blatu, zdecyduj się na kupno zestawu krzeseł dedykowanego do wybranego stołu do jadalni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl